سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هرکه بسیار یاد خداوند ـ عزّوجلّ ـ کند، خداوند، دوستش خواهد داشت، و هرکه بسیار یاد خدا کند، برایش دو برائت نامه نوشته خواهد شد : برائتی از دوزخ و برائتی از نفاق . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]
 
سه شنبه 89 تیر 29 , ساعت 6:50 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

عیب تو تا آنگاه که روزگار با تو هماهنگ باشد، پنهان است.
حضرت علی (ع)


یکشنبه 89 تیر 27 , ساعت 9:57 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

برخی از نیکوترین خلق و خوی زنان، زشت ترین اخلاق مردان است، مانند تکبر، ترس، بخل، هر گاه زنی متکبر باشد، بیگانه را به حریم خود راه نمیدهد، و اگر بخیل باشد، اموال خود و شوهرش را حفظ می کند، و چون ترسان باشد، از هر چیزی که به آبروی او زیان رساند، فاصله می گیرد.

حضرت علی (ع)


یکشنبه 89 تیر 27 , ساعت 9:55 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

هر کس تن به سُستی دهد، حقوق را پایمال کند، و هر کس سخن چین را پیروی کند، دوستی را به نابودی کشاند. حضرت علی (ع)


شنبه 89 تیر 26 , ساعت 9:1 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت علی (ع) وقتی از جنگ صفین برگشت و به قبرستان دروازه کوفه رسید، رو به مردگان کرد و فرمود:

ای ساکنان خانه های وحشت زا و محله های خالی و گورهای تاریک! ای خفتگان در خاک! ای غریبان! ای تنها شدگان! ای وحشت زدگان! شما پیش از ما رفتید و ما در پی شما روانیم، و به شما خواهیم رسید. اما خانه هایتان! دیگران در آن سکونت گزیدند و اما زنانتان! با دیگران ازدواج کردند و اما اموال شما! در میان دیگران تقسیم شد! این خبری است که ما داریم، حال شما چه خبر دارید؟

سپس به اصحاب خود رو کرد و فرمود: بدانید اگر اجازه سخن گفتن داشتند، شما را خبر می دادند که "بهترین توشه، تقواست"


پنج شنبه 89 تیر 24 , ساعت 11:24 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

"آن کس که در عیب خود بنگرد، از عیب جویی دیگران باز ماند، و کسیکه به روزی خدا خشنود باشد، بر آنچه از دست رود اندوهگین نباشد، و کسیکه شمشیر ستم بر کشد با آن کشته شود، و آن کس که در کارها خود را به رنج اندازد خود را هلاک سازد، و هر کس خود را در گرداب های بلا افکند غرق گردد، و هر کس به جاهای بدنام قدم گذاشت متهم گردید. و کسیکه زیاد سخن می گوید زیاد هم اشتباه دارد، و هر کس که بسیار اشتباه کرد، شرم و حیاء او اندک است، و آنکه شرم او اندک، پرهیزکاری او نیز اندک خواهد بود، و کسی که پرهیزکاری او اندک است دلش مرده، و آن که دلش مرده باشد، در آتش جهنم سقوط خواهد کرد. و آن کس که زشتی های مردم را بنگرد، و آن را زشت بشمارد، سپس همان زشتی ها را مرتکب شود، پس او احمق واقعی است. قناعت مالی است که پایان نیابد، و آن کس که فراوان به یاد مرگ باشد در دنیا به اندک چیزی خشنود است، و هر کس که بداند گفتار او نیز از اعمال او به حساب می آید جز به ضرورت سخن نگوید."

حضرت علی (ع)


پنج شنبه 89 تیر 24 , ساعت 11:10 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

"ایمان بنده ای درست نباشد جز آنکه اعتماد او به آنچه در دست خداست، بیشتر از آن باشد که در دست اوست."
حضرت علی (ع)


چهارشنبه 89 تیر 23 , ساعت 5:14 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم در مورد چیزی نمی گویند: "خوشا بحالش"، جز آنکه روزگار، روز بدی را برای او تدارک دیده است.  حضرت علی (ع)


جمعه 89 تیر 18 , ساعت 12:34 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

"آبروی تو چون یخی جامد است که درخواست، آن را قطره قطره آب می کند، پس بنگر که آن را نزد چه کسی فرو می ریزی؟" حضرت علی (ع)


جمعه 89 تیر 18 , ساعت 12:28 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

امام سجاد (ع) فرمود: "چون خداوند می دانست در دوره ی آخر الزمان، گروهی دقیق و عمیق خواهند آمد، سوره ی توحید و شش آیه اول سوره حدید را نازل فرمود."

امام صادق (ع) فرمود: "اگر اهلش را پیدا می کردم، از همین کلمه صَمَد، توحید و اسلام و ایمان را استخراج می کردم."

حضرت علی (ع) در تفسیر صَمَد فرمود: "خداوند صمد است یعنی از چیزی بوجود نیامده، در چیزی فرو نرفته، و بر چیزی قرار نگرفته است، آفریننده ی اشیاء و خالق آنهاست، همه چیز را به قدرتش پدید آورده، آنچه برای فنا آفریده به اراده اش از هم متلاشی می شود و آنچه برای بقا خلق کرده به علمش باقی می ماند."


پنج شنبه 89 تیر 17 , ساعت 2:6 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

"دنیا گذرگاه عبور است، نه جای ماندن و مردم آن دو دسته اند: یکی آنکه خود را فروخت و به تباهی کشاند، و دیگری آنکه خود را خرید و آزاد کرد." حضرت علی (ع)

ما چطور زندگی می کنیم؟ واقعا دنیا را گذرگاه عبور میدانیم؟ آنقدر که به فکر آباد کردن زندگی دنیا هستیم به فکر آخرت هستیم؟ در حالیکه زندگی دنیا از صد یا نهایتا صد و پنجاه سال تجاوز نمی کند و زندگی آخرت دائمی است. در حالیکه آخرت فقط محل جزا و پاداش است و دنیا فقط محل عمل. واقعا بهمین دلیل هست که روز قیامت یوم الحسرة است.


   1   2      >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ